środa, lipca 16, 2014

306. Wspólne dzierganie i czytanie po raz dwunasty

Nadzeszla sroda, tak wiec pora na Wspólne dzierganie i czytanie u Maknety

Zaczelam nowa robotke - projekt Lenka. Dzisiaj na tapecie kolor rozowy - lenka fuksja.
Czytam dzieciom ''Jak jeż Jerzy został tatą''. Dzieci sluchaly uwaznie, bo mialam serie pytan - bylismy u Ciebie w brzuchu?


Mam nadzieję, że jeszcze mnie pamiętacie. To ja, Jerzy. Przyjaciel Picusia, Polnej i Zygzakowatego. Jeśli się nie mylę, to zakończyłem swoją opowieść tego dnia, gdy przedstawiłem się najsłodszej damie świata. Już po chwili była damą mojego serca. Minęło sporo czasu, zanim mogłem jej to powiedzieć. Nagle poczułem coś dziwnego. Nie, to nie dziwne, ale wspaniałe! Zapach Ireny! Dzień miał się ku końcowi, wyszła więc ze swojego domku. Potem wszystko potoczyło się jakby poza mną. Sam nie wiem, co kazało mi rozpocząć taniec. Zacząłem wirować w szalonym, jak na jeżowe możliwości, tempie.

 (powyzej fragment książki, tekst znaleziony w internecie)

środa, lipca 09, 2014

303. Wspólne dzierganie i czytanie po raz jedenasty

    Dzisiaj sroda tak wiec pora na - Wspólne dzierganie i czytanie

Szydelkuje literki. Mam zamiar zrobic girlandy z imionami moich dzieci.


Czytelniczo u mnie po linii zawodowej. Czytam o chorobie Alzheimera. Jest to rodzaj poradnika dla osob opiekujacych sie chorymi. 

Choroba Alzheimera to najczęstsza postac otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale UWAGA! coraz czesciej u mlodszych osob!
Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia. Szacuje sie, ze na calym swiecie choruje 30 miionow ludzi. Choroba jest nieuleczalna, zbyt pozno zdiagnozowana, postepujaca, neurodegeneracyjna prowadzaca do smierci chorej osoby.
Zazwyczaj opiekunowie osob chorych to czlonkowie rodziny (w Polsce, bo np. w Norwegii to zupelnie inna bajka..).